Victorie pentru Danemarca 2-0. Germania a obținut locul în optimile de finală a EURO 2024

Germania – Danemarca, la EURO 2024 / Foto: Profimedia

articol scris de Digi Sport
30.06.2024, 00:15

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

Germania, țara care găzduiește EURO 2024, a învins Danemarca, scor 2-0, în optimile turneului final, grație reușitelor lui Kai Havertz, în minutul 53, și Jamal Musiala, în minutul 68.

Meciul dintre Germania și Danemarca a putut fi urmărit în format LIVE TEXT pe digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport, de către abonații Digi România.

Germania – Danemarca 2-0. Nemții s-au calificat în optimile EURO 2024

Min. 90+5: Fluier final! Germania a învins-o pe Danemarca cu 2-0 și s-a calificat în optimile EURO 2024.

Min. 90+2: Florian Wirtz a marcat, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Germania s-a calificat în faza optimilor de finală, după ce a terminat Grupa A pe primul loc, cu șapte victorii. Naționala lui Julian Nagelsmann s-a impus în fața Scoției și Ungariei, iar în ultima etapă a remizat cu Elveția.

De cealaltă parte, Danemarca a terminat pe locul doi Grupa C, în spatele Angliei. Danezii s-au calificat doar cu trei puncte obținute în urma a trei remize, cu Slovenia, Anglia și Serbia.