Victoria fulminantă a Germaniei împotriva Scoției, scor 5-1. Un spectacol de putere la Munchen! Partida a fost difuzată pe PRO TV și VOYO.

GERMANIA – SCOȚIA 5-1. Meciul a fost pe PRO TV și VOYO

Minutul 90+3: FINAL de meci la Munchen! Demonstrație de forță din partea naționalei lui Julian Nagelsmann în meciul de deschidere de la EURO 2024!

Minutul 90+3: GOOOL Germania! Emre Can înscrie un gol superb, cu o execuție din afara careului la care Gunn nu a putut să intervină.

Minutul 90: Partida de pe Allianz Arena va fi prelungită cu trei minute.

Minutul 87: GOOOL Scoția! Naționala lui Steve Clark înscrie după un autogol semnat de Antonio Rudiger.

Minutul 76: GOL anulat pentru ofsaid! Fullkrug reușise ”dubla”, dar a fost surprins în poziție neregulamentară.

Minutul 73: Standing ovation pentru Jamal Musiala! Puștiul german părăsește terenul și este înlocuit de Julian Nagelsmann cu ”veteranul” Thomas Muller.

Minutul 68: GOOOOL Germania! Fullkrug înscrie un gol absolut superb cu un șut puternic din interiorul careului, direct în vinclul porții lui Gunn.

Minutul 58: Ocaize mare pentru Germania! Wirtz trimite peste poartă din poziție ideală.

Minutul 46: A început repriza secundă la Munchen!

Minutul 45+3: PAUZĂ la Munchen! Germania a făcut show pe Allianz Arena în prima parte a jocului.

Minutul 45+1: GOOOOL Germania! Havertz transformă fără emoții de la 11 metri, cu un șut pe centru.

Minutul 44: Penalty pentru Germania! Faza a fost analizată în camera VAR.

Minutul 41: Ocazie imensă pentru Germania! Gundogan a reluat cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă, dar Gunn a reușit să respingă.

Minutul 26: Scoțienii scapă! O execuție complet ratată a lui Kai Havertz și nemții trec pe lângă golul de 3-0.

Minutul 25: Lovitură liberă pentru Germania! Musiala a fost faultat de Christie la marginea careului și urmează o fază periculoasă la poarta lui Gunn.

Minutul 19: GOOOOL Germania! Kai Havertz ia o acțiune pe cont propriu, intră în careu și întoarce către Jamal Musiala, care-l execută pe Gunn cu un șut imparabil.

Minutul 10: GOOOOL Germania! Nemții deschid scorul prin Florian Wirtz!

Minutul 9: Cele două echipe sunt încă în tatonări după primele nouă minute ale partide.

Minutul 1: Fluier de start pe Allianz Arena din Munchen!

UPDATE 21:20: Alertă cu bomba în Berlin, în ziua meciului de deschidere de la EURO 2024! O zonă dedicată fanilor din capitala Germaniei a fost evacuată temporar din cauza unui bagaj suspect.

UPDATE 20:30: Atmosferă de senzație la Munchen! Reporterul Constantin Toma este deja acolo și transmite ultimele informații de la fața locului.

UPDATE 20:15: Consultăm statistica în așteptarea echipelor de start. Germania este de trei ori campioană europeană și deține recordul de participări la turneul final (14).

știrea inițială:

Germania, în luptă cu istoria catastrofală de la ultimele trei turnee finale

Germania nu a reuşit să treacă de faza grupelor la ultimele sale trei turnee finale, dar speră că reînvie spiritul Cupei Mondiale din 2006.

Nationalmannschaft vizează un al patrulea titlu continental.

Selecţionerul Julian Nagelsmann nu a avut parte de un debut prea convingător.

Scoția, în cădere liberă după startul remarcabil din preliminarii

Scoţia a avut o primă parte a campaniei de calificare remarcabilă, dar finalul preliminariilor a fost unul mai puţin reuşit.

Steve Clarke este primul selecţioner care a condus ”Tartan Army” la două ediţii consecutive ale Campionatului European.

Istoricul duelurilor Germania vs. Scoția

Cele două echipe s-au înfruntat de 17 ori, Germania având 8 victorii, Scoţia 4, în timp ce 5 partide s-au încheiat nedecis (golaveraj 26-23).

Germania a câştigat ultimele trei confruntări directe.

La ultimul lor duel, Germania se impunea pe Hampden Park din Glasgow cu 3-2, în preliminariile EURO 2016.

Cele două echipe s-au mai întâlnit o dată la un EURO, în 1992, la Norrkoping, Germania câştigând cu 2-0.

Scoţia, care se află la al patrulea său turneu final al EURO, are doar două victorii în nouă partide.

Grupa A: Germania, Scoția, Ungaria și Elveția

Din Grupa A mai fac parte echipele Ungariei şi Elveţiei.

Germania: Neuer – Kimmich, Tah, Rudiger, Mittelstaedt – Andrich, Kroos – Musiala, Gundogan (căpitan), Wirtz – Havertz. Selecţioner: Julian Nagelsmann.

Scoţia: Gunn – Porteous, Hendry, Tierney – Ralston, A. Robertson (căpitan) – McGinn, McTominay, McGregor, Christie – Che Adams. Selecţioner: Steve Clark.

Meciul va fi arbitrat de francezul Clement Turpin.

Lotul Germaniei la EURO 2024

Selecţioner: Julian Nagelsmann

Portari: Oliver Baumann, Manuel Neuer, Marc-André ter Stegen

Fundaşi: Waldemar Anton, Benjamin Henrichs, Joshua Kimmich, Robin Koch, Maximilian Mittelstädt, David Raum, Antonio Rüdiger, Nico Schlotterbeck, Jonathan Tah

Mijlocaşi: Robert Andrich, Chris Führich, Pascal Gross, Ilkay Gündogan, Toni Kroos, Jamal Musiala, Emre Can, Florian Wirtz

Atacanţi: Maximilian Beier, Niclas Füllkrug, Kai Havertz, Thomas Müller, Leroy Sané, Deniz Undav

Lotul Scoției la EURO 2024

Selecţioner: Steve Clarke

Portari: Zander Clark, Angus Gunn, Liam Kelly

Fundaşi: Liam Cooper, Grant Hanley, Jack Hendry, Ross McCrorie, Scott McKenna, Ryan Porteous, Anthony Ralston, Andrew Robertson, Greg Taylor, Kieran Tierney

Mijlocaşi: Stuart Armstrong, Ryan Christie, Billy Gilmour, Ryan Jack, John McGinn, Callum McGregor, Kenny McLean, Scott McTominay

Atacanţi: Ché Adams, Tommy Conway, Lewis Morgan, James Forrest, Lawrence Shankland