“Niciun adversar nu poate scăpa de Gundogan când doarme!” – Ciprian Marica

Ciprian Marica, invitat la Studio EURO 2024, a subliniat lipsa de reacție a maghiarilor în meciul pierdut împotriva Germaniei miercuri seara, în etapa a doua a grupelor la Campionatul European din Germania.

Dacă în prima repriză Ungaria a reușit să șuteze de trei ori către poartă, în repriza secundă elevii antrenorului italian Marco Rossi nu au mai reușit să pună probleme jucătorilor germani.

Marica, fost atacant în Bundesliga la VfB Stuttgart și Schalke, consideră că Germania este o candidată serioasă la titlul european. Echipa germană s-a calificat deja în optimi după victoriile cu 5-1 împotriva Scoției și 2-0 împotriva Ungariei.

În primul meci, Germania a învins Scoția cu 5-1. Miercuri, golurile au fost marcate de Musiala în min. 22 și Gundogan în min. 67.

Germania a evoluat cu următorul unsprezece: Neuer – Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstädt – Andrich (Can min. 72), Kroos, Gündogan, Musiala (Fuhrich min. 72), Wirtz (Sane min. 58) – Havertz (Fullkrug min. 58). Selecționer: Julian Nagelsmann.

Pe de altă parte, Ungaria a aliniat următoarea echipă: Gulacsi – Fiola, Orban, M. Dardai – Bolla (M. Adam min. 75), A. Nagy (Kleinheisler min. 64), Schäfer, Kerkez (Z. Nagy min. 75), Szoboszlai, Sallai (Csoboth min. 87) – Varga (Gazdag min. 87). Selecționer: Marco Rossi.

Meciul a fost arbitrat de olandezul Danny Makkelie.

În aceeași grupă, de la ora 22.00 a avut loc partida Scoția – Elveția, la Koln.