Campionatul European 2024 | Spania – Georgia 4-1! Echipa spaniolă nu a avut probleme într-un meci în care au punctat toate cele cinci goluri

Echipa națională a Spaniei a învins duminică seara, la Koln, scor 4-1, echipa națională a Georgiei, în optimile de finală ale turneului final Euro 2024. Spaniolii s-au calificat în sferturi, unde vor juca împotriva Germaniei. Lamine Yamal a mai bifat un record, devenind, la 16 ani și 353 de zile, cel mai tânăr jucător care apare în faza eliminatorie a unui turneu final de Campionat European. Spania a avut pose 73% în prima repriză, a dominat categoric, iar Mamardashvili, portarul georgian, a avut două intervenții salvatoare în minutele 5, la Dani Carvajal, și 10, la Niko Williams.

În ciuda dominării iberice, pe contraatac, Kakabadze a centrat în careu și, presat din spate de Kvaratskhelia, fundașul spaniol Le Normand s-a poziționat greșit, trimițând balonul în propria poartă. Elevii lui de la Fuente au egalat în minutul 39, dar cu emoții, golul lui Rodri având nevoie de validarea VAR. După pauză, Kvaratskhelia a încercat să înscrie de la mijlocul terenului, iar mingea a trecut puțin pe lângă bară în minutul 49. Imediat a căzut și golul ibericilor. Lamine Yamal a centrat perfect și Fabian Ruiz a înscris cu o lovitură de cap. În minutul 75 Nico Williams a fost lansat de Fabian Ruiz și a marcat un gol frumos pe contraatac, iar Spania conducea cu 3-1. Scorul final a fost stabilit de Dani Olmo, în minutul 83, Spania a învins Georgia cu 4-1 și ibericii vor juca în sferturi la Stuttgart, cu Germania.

Lotul Spaniei pentru EURO 2024 include jucatori precum David Raya, Daniel Carvajal, Pedri, Rodri, Fabián Ruiz, Joselu, Fermín López, Lamine Yamal. De cealaltă parte, lotul Georgiei pentru EURO 2024 îi include pe jucători precum Luka Gugeshashvili, Giorgi Loria, Otar Kakabadze, Giorgi Gocholeishvili, Sandro Altunashvili, Giorgi Kiteishvili, Khvicha Kvaratskhelia, Georges Mikautadze.